"Kik tehetséggel megáldva reményt nyújtanak." a dálnoki Gaál család címere, családfája és a nemesi levele

A Gaál-Borbáth kapcsolódásról a Gaál kúria fejezetben már írtam. A Gaál címert, a nemesi levél fordítását és a családfához kapcsolódó további adatokat --Gaál Péter*1766+1846.jul.20 Dálnok I. felesége Székely Éva*1767, II. felesége dálnoki Hadnagy Rákhel +1834.jun.27 (H. János és étfalvi Bakcsi Éva lánya)-- , mailen keresztül küldte el nekem dr. Gaál György kolozsvári irodalomtörténész. (2021.)

A Gaál családfa fénymásolatát Vargha Gyula bácsitól kaptam. Ezen az áll, hogy Vadadi F. László összeállította és Vargha Gyula rajzolta ... Most mindegy is, hogy az összeállításról vagy a megrajzolásról beszélünk, ez óriási munka és úgy gondolom ezt értékelni csak úgy lehet, ha továbbvisszük, vezetjük. 

Mondhatni ez a nem túl jó fénymásolat volt az egyetlen kaposzkodóm ami arra késztetett, hogy családfakutatással foglalkozzam, valamint az az öröm, hogy az egyik sarkában ott láttam a nevem. Gyula bácsinak is kb annyi köze lehetett a Gaálokhoz, mint nekem. Semmivel se több. Azt, hogy Gyula bácsi honnan ismerte Vadadi F. Lászlót, aki a családfát összeállította, fogalmam sincs de talán egyszer majd rájövök. Hogy honnan ismertem én Vargha Gyulát? Onnan, hogy Borbáth nagyapám testvérének, Klári néninek a férje volt. Továbbá, hogy Kolozsváron laktak, és én ott voltam két és fél évig kollégista. De erről majd a saját fejezetemben írok bővebben... 

A Gaál családfa az, ami tulajdonképpen összeköt Barabás Miklóssal... és persze Dálnok... a kúria... a családi kripta... a történetek... az emlékek. 


primor dálnoki Gaal család címere

"NEMESSÉG: dálnoki Gaal György és Miklós primipilus (lófő) kapja 1644. január 13-án I.Rákóczi György fejedelemtől (latin nyelvű nemeslevél a család birtokában)
IGAZOLÁS: Péter (Háromszék) és István (Doboka vm.) 1786. június 19-én legfelsőbb helyen igazolta a család nemességét.
CÍMER leírása a nemeslevélben: Égszínkék katonai pajzs, melynek mezejében egy korona van elhelyezve, melyből középen oroszlán félig egyenesen áll és első lábával kivont fénylő kardot tart, melyre török fő van tűzve, a pajzs fölé katonai leeresztett sisak van helyezve, melyet királyi diadém vesz körül, mely szépen összerakott gyöngyökkel van ékesítve, a sisak kúpjáról pedig különböző színű idestova lógó szalagjai mind a két szélét a pajzsnak a legszebben körülveszik, úgy, amint azt csak jártas kézzel megfesteni lehet. (Latinból fordítva.)
Címer Kempelen Béla művében: kék pajzsban lebegő koronából kinövő oroszlán jobbjában törökfejes kardot tart; takarók: kék-ezüst, vörös-ezüst." dr. Gaal György irodalomtörténész, Kolozsvár

"Ki is Gaal György?"

I. tábla

II. tábla

III.tábla

IV.tábla

V.tábla
VI.tábla_Borbáth-Fejér

A családfát el tudom küldeni nagy méretben,
illetve egyben az egészet excel táblázatban szerkesztve.


A nemesi levél kutyabőrön.


A nemesi levél

A nemesi levél hitelesítése.

A nemeslevél magyar fordítása

Mi, Rákóczy György, Isten kegyelméből Erdély fejedelme, a Magyar Királyság részeinek ura, a székelyek ispánja stb. emlékezetére adjuk, s jelen levelünkkel kijelentjük mindazoknak, akiket illet, hogy miután annyira kiterjedt fejedelmi jóságunk és oly korlátlan hatalmunk teljessége, hogy nem csak azokat öleljük fel hadi vitézségükért és kimutatott bátorságukért, akik a haza védelmezésének dolgaiban és az ellenség merész betöréseinek visszaverésénél működtek közre, hanem azokat is, akik jó hajlandósággal és a jövőben hasznot ígérő tehetséggel megáldva magukról nem csekély reményt nyújtanak, és a haza bekövetkezendő veszedelmeiben a segély nyújtásáról előre gondoskodni látszanak, segítő keggyel őket az alacsony rendből és állapotból magasabbra emelni, mindennemű hatalommal ellátni méltónak ítéljük, így a derék dálnoki Gaal Györgyről és Miklósról, akiknek primipilusi* állapotáról részletesen értesülve vagyunk, megemlékezünk fejedelmi jóindulatunkkal, hogy majd a mi és hazájuk jövendő dolgaiban nagyobb és hozzájuk illőbb szolgálatokat tehessenek, miként eddig is az ő hűségükre bízott dolgokban az ő képességük szerint hűségesen eljártak, és legkevésbé sem kételkedünk, hogy a jövőben is mindég így fognak cselekedni. Tehát ezt a Gaal Györgyöt és Miklóst a primipilusi rendből és állapotból, amelyben születtek és mindmostanig éltek, kegyesen kiemeljük, őket a mi Erdélyországunk s a hozzá csatolt magyarországi részek igazi és kétségtelen nemesei sorába beszámítandónak, beveendőnek és beírandónak tartjuk, s ehhez képest beszámítjuk, bevesszük és beírjuk, különösen kijelentvén, hogy mostantól kezdve minden következő időben ezen Gaal György és Miklós és örököseik és mindkét nembeli összes ivadékaik igazi és kétségbevonhatatlan nemeseknek tartassanak és nyilváníttassanak.

Ennek az igazi és tökéletes nemességnek jele legyen ez a címer, azaz nemesi jelvény: Égszínkék katonai pajzs, melynek mezejében egy korona van elhelyezve, melyből középen oroszlán félig egyenesen áll és első lábával kivont fénylő kardot tart, melyre török fő van tűzve, a pajzs fölé katonai leeresztett sisak van helyezve, melyet királyi diadém vesz körül, mely szépen összerakott gyöngyökkel van ékesítve, a sisak kúpjáról pedig különböző színű idestova lógó szalagjai mind a két szélét a pajzsnak a legszebben körülveszik, úgy, amint azt csak jártas kézzel megfesteni lehet. Szabad elhatározásból és öntudatos valamint fejedelmi kegyességünkből az említett Gaal Györgynek és Miklósnak, örököseinek és mindkét nembeli összes ivadékainak kegyesen adtuk, ajándékoztuk és adományoztuk ezt, amiként rendszerint adjuk és adományozzuk. Beleegyezvén és megengedvén, hogy ők a leírt címert, azaz a nemesség jelképét, más igaz címerrel élő nemesek módjára mindenütt a harcban, tornajátékokban, párbajoknál és más katonai és nemesi műveleteknél használhassák. Továbbá címeres zászlóknál, edényeknél, lepleknél, drága takaróknál, kardoknál, pajzsoknál, sátraknál, sírboltoknál, szóval bármilyen természetű dolgoknál és expedícióknál az igaz és hiteles nemesi címerrel élhetnek és azt viselhetik. Mindazon tiszteletet, hadmentességet és előnyöket, amelyekkel a többi igaz és valódi nemesei Erdélynek és Magyarország hozzá csatolt részeinek joggal vagy ősi szokás szerint élnek, azokat élvezik és azoknak örvendenek, ti is örökre élhettek velük, azokat élvezhetitek, azoknak örvendhettek. Aminek hiteléül ezen pecsétünkkel megerősített levelet adjuk ki említett Gaal Györgynek és Miklósnak, örököseiknek és mindkét nembeli ivadékaiknak.

Kelt Gyulafehérvár városában, január 13. napján, az Úrnak 1644-ik esztendejében.

Szalárdi János, titkár                    Rákóczy György


A nemeslevelet – nyersfordítás alapján – tolmácsolta dr. Gaal György 2009 decemberében. (2020-ban kiegészítve)

* primipilus = lófő __bővebben a Wikipédián:
https://hu.wikipedia.org/wiki/L%C3%B3f%C5%91


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések